Kategori arşivi: Eğitim

2

İSKENDERUN BELEDİYESİ KURSİYERLERİ SERGİ AÇTI

İskenderun Belediyesi düzenlediği Sarıseki ve Bekbele Mahalleleri “Kadın Kültür ve Sanat Merkezi” kursiyerleri yılsonu sergisi açtı.

Sarıseki Mahallesi Orta Cami altındaki serginin açılışına İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’in eşi Feray Dingil, İskenderun Belediye Başkanı Yardımcısı Ergün Gözüküçük, Kültür Müdürü Esma Ger, kursiyer ve davetliler katıldı.

Düzenlen serginin açılışını yapan Feray Dingil, yaptığı konuşmada serginin açılmasında emeği geçenleri kutlayarak,” Bu tür organizasyonlar el sanatlarının yaşatılmasına, gelecek nesillere aktarılmasına vesile olacaktır. Kadın kültür merkezlerinin çalışmalarına katılan hanımlarımıza böylesine güzel bir sergiyi açtıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından serginin açılışı gerçekleştirildi.

Ardından davetliler sergiyi gezerek bilgiler aldılar.
1

2

3

4

yükseliş-litvanya (4)

Avrupalı Öğrenciler Yükseliş Kolejindeydi..

LİTVANYA VE İTALYALI ÖĞRENCİLER YÜKSELİŞ’TE
Yükseliş Koleji Avrupa Birliği projesi kapsamında Litvanya ve İtalya’dan İskenderun’a gelen gençleri ağırladı.
Gerçekleşen ziyarette İskenderun’un doğasıyla, insanıyla, kültürü ile muhteşem bir şehir olduğunun altını çizen Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Üysen, Yükseliş Koleji’nin eğitim sistemi ile ilgili bilgiler verdi. Yükseliş Koleji’nin İskenderun’da ve bölgede eğitime değer kazandırdığını ve eğitimin kalitesini olduğu yerden daha yükseklere taşıdığını belirten Üysen, Yükseliş Koleji’nin hemen her alanda olduğu gibi özellikle İngilizce dil eğitiminde çok iddialı olduğunu belirtti. Kurulduğu günden bu yana eğitimde olmak üzere kültür, sanat, spor ve sosyal eğitim alanlarında elde edilen başarılar hakkında bilgiler de veren Üysen mutlu bireyler yetiştirmek için çaba gösterdiklerini sözlerine ekledi.
Proje koordinatörü Burak Gündüz ise İskenderun’a olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek,” Avrupa Birliği (AB) tarafından başlatılan “Her zaman her yerde spor” projesi kapsamında Litvanya ve İtalya’dan gelen arkadaşlarla Türkiye’nin çeşitli yerlerini gezerek bilgiler alıyoruz. Bu sayede hem tanışmış oluyoruz hem de farklı kültürler birbirini tanımış oluyor” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından öğrencilerle buluşan ziyaretçiler sergiledikleri dans gösterileriyle nefes kesti.
yükseliş-litvanya (2)

yükseliş-litvanya (3)

yükseliş-litvanya (4)

yükseliş-litvanya (5)

yükseliş-litvanya (6)

yükseliş-litvanya (8)

yükseliş-litvanya (11)

indir

“KOBİ’lere KOSGEB KOBİ Gelişim ile 300 Milyon Destek Daha Verilecek”

İskenderun tic. ve san. odasından yapılan duyuruya göre;
KOSGEB, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ile “Bilişim Teknolojileri KOBİ’lerinin, Geliştirilmesi”, “Hızlı Büyüyen KOBİ’lerde Kapasite Geliştirme” ve “KOSGEB Destekli Girişimlere İvme” isimli üç yeni çağrı daha yayınladı. KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında 3 ayrı çağrıdan oluşan yeni destek paketi KOBİ’lere 300 Milyon TL daha destek vermeyi planlamaktadır. KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı’na yönelik projesini hazırlayan KOBİ’ler, projelerinin kurul tarafından kabul edilmesi durumunda destek alma hakkına sahip olacaktır. Başvurular 30 Mayıs–1 Temmuz 2016 tarihleri arasında elektronik ortamda yapılacaktır. Başvuru şartları ve diğer hususlar ekte yer alan Proje Teklif Çağrılarında belirlenmiştir. Detaylı bilgiye www.kosgeb.gov.tr resmi internet sitesinden ulaşılabilir.
bina

leventbey4

opusme-cift-iliski-71

Öpüştün okuldan atılacaksın…

Hatay Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, kız arkadaşıyla öpüştüğü iddiasıyla müdür odasında azarlanan H.İ. adlı erkek öğrencinin balkondan atlayıp felç kalmasına ilişkin soruşturmada, takipsizlik kararı verildi. Kararda, müdür ve müdür yardımcısının hakaret ve tehditte bulunmadığı savunularak, “Gencin bir anlık fevri hareketiyle intihara yönlendiği ve ortaya bu sonucun çıktığı” iddia edildi.

Hatay’ın Kırıkhan ilçesindeki Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan kız öğrenci D.H. ve H.İ. adlı erkek öğrenciler, okul içerisinde öpüştükleri iddiasıyla geçen yıl 9 Aralık’ta müdüriyet odasına çağrıldı.

Odada Müdür Ayşe Ersoy’un yanı sıra bir müdür yardımcısı ve öğretmen Nevin Ayan da vardı. Öğrencilerin iddiasına göre Müdür Ersoy, “Yediğiniz haltları anlatın, bakalım. Öpüşmüşsünüz” dedi. Ayan da H.İ.’ye, “Senin bacına yapsalar ne düşünürdün?” diye sordu. “Seni okuldan atacağız” diye uyarıldığını iddia eden H.İ., müdürün odasından çıkıp, kendisini iki kat yükseklikten aşağıya bıraktı. Omurgasında kırıklar meydana gelen ve karaciğeri parçalanan H.İ’nin belden aşağısı felç kaldı.

Ersoy, Ayan ve üç kişi hakkında “intihara yönlendirme, tehdit ve hakaret” suçlarından açılan soruşturma kapsamında takipsizlik kararı verildi. Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararında, Ersoy ve Ayan’ın iki öğrenciye hakaret ettiği iddiasına ilişkin inandırıcı delil bulunmadığı savunuldu.

Aynı şekilde, H.İ.’yi intihara yönlendirecek, teşvik edecek ve intihar kararını kuvvetlendirecek bir konuşmanın geçmediği iddia edildi. H.’nin intihara meyilli bir kişiliğinin olmadığı fakat “bir anlık fevri hareketiyle intihara yönlendiği ve ortaya bu sonucun çıktığı” savunuldu. Dolayısıyla Ersoy ve Ayan’ın telkinleriyle intihar girişimi arasında bağ olmadığını ileri sürüldü.

SKANDALI DUYURAN, SÜRÜLMÜŞTÜ

Ersoy, bu skandalın kamuoyuna yansımasından Eğitim-Sen üyesi ğretmen Ahmet Karaçay’ı sorumlu tutmuştu. Karaçay’a Hatay Valiliği’nce soruşturma açılmıştı.

Soruşturma sonunda, Karaçay’ın görev yerinin değiştirilmesi önerilmişti. Valilik raporunda, intihar girişiminin kamuoyuna duyurulması nedeniyle Karaçay’ın suçlandığı belirtilerek, “Lisedeki kutuplaşma ve ayrışmaları önlemek, yeni şikayetlerin önüne geçmek, Karaçay’ın okulda daha fazla sıkıntı yaşayabileceği dikkate alınarak” görev yeri değişikliği önerilmişti. Bunun üzerine Karaçay, 60 kilometre uzaklıktaki, komşu ilçe Reyhanlı’da bulunan Cemil Meriç Anadolu Lisesi’ne atanmıştı.

Burada, can güvenliğinin tehdit altında bulunduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunan Karaçay dilekçesinde, “Kimliğimin açık bir şekilde hedef haline gelmesi sonucu bu atama hem ceza niteliği taşıyacak hem de can güvenliği tehlikesi yaratacaktır” demişti. Bu arada, Ersoy ise aynı ilçede bir başka okulun müdürlüğüne getirilmiş, Yardımcısı Nevin Ayan aynı okulda kalmıştı.
574820bec03c0e26d417d432opusme-cift-iliski-71

muh.odasında girişimcilik belge dağıtım töreni (4)

Kurs Bitti…

Muhasebeciler Odasında Girişimcilik Kursuna katılanlar belgelerini aldı

İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasında girişimcilik kursunu tamamlayan kursiyerlere katılım belgeleri verildi. İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasında gerçekleştirilen Belge dağıtım töreninde İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Merih Hasan Yıldırım ve eski Başkan Alaaddin Özbülbül, girişimcilik kursunu başarı ile tamamlayan kursiyerlere belgelerini takdim eti. Toplam 30 kişiye dağıtılan girişimcilik kursu töreninde konuşan İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası eski Başkanı Alaaddin Özbülbül, “İş hayatına atılmak istihdama katkı sağlamak ve yeni iş kurmak isteyenler için bu tür kurslar ve buradan alacağınız belgeler önemli ancak sizlerin gayretleri ve çabaları daha önemli. Vatandaşlarımızın bu tür kurslara katılmalarını bekliyoruz” dedi. İskenderun Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Merih Hasan Yıldırım ise, “Odamızda gerçekleştirilen faaliyetler aralıksız devam etmektedir. Bu gün de burada girişimcilik kursunu başarı ile tamamlayan kursiyerlerimize belgelerini vermekten dolayı onur duyuyoruz. Hepinize yeni iş hayatınızda başarılar diliyoruz” şeklinde ifadelere yer verdi. Yapılan konuşmaların ardından kursiyerlere katılım belgeleri dağıtıldı.
muh.odası belge dağıtım töreni0

muh.odasında girişimcilik belge dağıtım töreni (1)

muh.odasında girişimcilik belge dağıtım töreni (2)

muh.odasında girişimcilik belge dağıtım töreni (3)

muh.odasında girişimcilik belge dağıtım töreni (4)

fft256_mf15017785

Belen’de el sanatları sergisi

Belen ilçesinde Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında finanse edilen ve Belen Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yürütülen “Belen Kadın Toplum Merkezi” projesi çerçevesinde el sanatları sergisi açıldı.
Kanuni Sultan Süleyman Kervansarayı’nda düzenlenen sergide konuşan Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, tarihi mekanda yapılan bu tür etkinliklerin kendisini duygulandırdığını, bu mekanın daha aktif kullanılması amacıyla kütüphane olarak hizmet vermesi için önümüzdeki günlerde çalışmalara başlayacaklarını söyledi.
Proje Koordinatörü Yeliz Sevim da 60 kursiyer tarafından yapılan eserler arasında dekoratif ahşap süsleme, filografi, ahşap yakma ve dekoratif tablo yapımı yer aldığını kaydetti.
Açılışa Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Hatay Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, SODES Yetkilisi Mehmet Koca, Cemil Şekerci ve Ali Onur Pehlivan, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşların amirleri katıldı.
fft256_mf15017785

fft256_mf15017791

2

MKÜ KÜNİB’de Temsil Edildi…

KÜNİB VI. Olağan Kongresi ve Uluslararası Eğitim Fuarı Bişkek’te Gerçekleşti
Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) VI. Olağan Kongresi Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlendi. 20 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleşen kongreye Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ile bazı YÖK üyeleri ve KÜNİB üyesi üniversitelerin rektörleri ve temsilcileri katıldı.
Üniversitemizi Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya ile birlikte Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kılınç ve Uluslararası İlişkiler Biriminden Uzman Tayfun Gedikoğlu’nun temsil ettiği kongre, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlendi.
Ana teması “Transkafkasya’da Tarihi İpek Yolu’nun Yeniden İnşası: Düşünceler ve Öneriler” olan KÜNİB VI. Olağan Kongresi’nde bir konuşma yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, dünyada ülkeler ve yükseköğretim kurumları arasındaki uluslararası ilişkilerin ve işbirliklerinin arttığını, KÜNİB’in de böyle bir ihtiyaçtan doğduğunu söyledi ve KÜNİB’in kurulmasında katkısı olan başta Ardahan Üniversitesi Rektörü ve KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ı ve üyelerini tebrik etti.
Program kapsamında MKÜ heyeti kongrenin ardından 21-22 Mayıs tarihlerinde Uluslararası Eğitim Fuarına katılarak bir tanıtım standı kurdu. Standı ziyaret eden öğrencilere Üniversitemizin olanakları hakkında bilgiler verildi, MKÜ ile ilgili yöneltilen sorular yanıtlandı. Öğrenciler tarafından ilgiyle karşılanan fuarda Mustafa Kemal Üniversitesi standı büyük beğeni topladı.
Kongre süresince bir dizi temaslarda bulunan Üniversitemiz Rektörü Kaya; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gürcistan, Azerbaycan ve İran’dan KÜNİB üyesi 6 farklı üniversite ile öğrenci ve personel değişimi alanlarında ikili anlaşmalar sağlayarak protokoller imzaladı.
Kongre ve fuarla ilgili bir değerlendirmede bulunan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, “5 yıl önce Ardahan merkezli olarak, 3 ülkeden 7 üniversitenin katılımıyla kurulan KÜNİB, bugün 13 ülkeden 105 üniversitenin üyesi olduğu büyük bir yapıya kavuşmuştur. Bu büyük ve önemli yapı 6. Olağan Kongresi’ni yaptığı 20 Mayıs 2016’da daha da büyüdü.” dedi.
KÜNİB’in, bölgenin geleceği için çok önemli bir misyon üstlendiğini vurgulayan Rektör Kaya, “Kongrede bölgenin kaderini ilgilendiren önemli çalışmalar yapıldı. Her yıl farklı bir ülkede ve üye üniversitelerin rektörlerinin katılımı ile gerçekleştirilen kongre bu yıl Bişkek’te düzenlendi. Bişkek’teki kongrenin ana teması ise ‘İpek Yolunun Yeniden İnşası” oldu. Bildiğiniz gibi tarihi ipek yolu, tüm dünyanın unutamadığı, çağlar boyunca doğu ile batı arasında köprü vazifesini üstlenmiş bir yoldur. Bu nedenle ipek yolu, tarihin yeniden kurgulanması ve yeniden canlanması manasını taşımaktadır. Ülkemiz ise bu canlanmanın tam da merkezinde yer almaktadır. Bu nedenle bu birlikte yer alan Türk Üniversiteleri çok önemli bir misyonu ülkemiz adına üstlenmiştir. Bunun farkında olarak biz de ilimizi ve ülkemizi kongrede en iyi şekilde temsil etme gayreti içinde olduk. Elde edeceğimiz kazanımlar ilimiz ve ülkemiz için çok değerli olacaktır.” şeklinde konuştu.

www.iskenderuntv.com

www.iskenderuntv.com

2

3

4

5

6

7

8

9

13162397_1567584133540645_588740590_n (1)

DOWN CAFE’DE ÇALIŞMALAR SON AŞAMAYA GELDİ

İskenderun’daki engelli vatandaşlarımızı hayata bağlayacak olan “Down Cafe” projesi son aşamaya geldi.
Yapım çalışmaları ile ilgili bir açıklama yapan İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil,”Down Cafe inşaatında çalışmalar bitme üzere. Bu projenin bitmesi ile birlikte kentimiz önemli bir kazanım elde etmiş olacak. Bölgede ilk olma özelliği taşıyacak olan Down Cafe’de engelli vatandaşlarımızı hayata tutunduracak. Toplumun her kesimine yönelik çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
Kente kalıcı eserler bırakmak istediklerini ifade eden Başkan Seyfi Dingil,”Engelli insanlarımızı ne kadar mutlu edersek, onları hayata tutunması için ne kadar çabalarsak, bizlerde o denli huzurlu ve mutlu oluyoruz. Burayı en kısa zamanda bitirip hizmete açacağız. Şimdiden halkımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

13162397_1567584133540645_588740590_n (1)

13162517_1567584130207312_1990516388_n (1)

13183025_1567584136873978_1659032550_n (1)

ikem

İKEM KOLEJİ ŞAMPİYONLUĞA YÜZDÜ

Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Okul Sporları Minikler Hatay Yüzme Şampiyonası 24 Mayıs 2016 tarihinde İskenderun Vali Zeki Şanal Kapalı Yüzme Havuzunda yapıldı.
2005-2008 doğumlu il genelinden 10 okul ve 70’i aşkın sporcunun mücadele ettiği şampiyonada Özel İKEM Koleji Minik Kızlar ve Minik Erkekler Takımı her iki kategoride de Hatay Şampiyonu olarak kupayı kaldırdılar. İKEM Koleji’nin minik yüzücüleri kızlarda 14 madalya, erkeklerde 10 madalya, toplamda 24 madalya kazanarak şampiyonada dikkatleri üzerlerine çekmeyi başardılar. Geçtiğimiz aylarda yapılan küçükler kategorisinde de Hatay Şampiyonu olan Özel İKEM Koleji yine şampiyonluğu kimselere bırakmadı.
Özel İKEM Kolejinde yüzücüler için düzenlenen kutlamada Okul Müdürü Galip ŞENER; “İKEM Koleji olarak başarımızı ve azmimizi her alanda göstermeye devam ediyoruz. Özverili çalışmanın karşılığını alan sevgili öğrencilerime ve emeğini her zaman hissettiğimiz Beden Eğitimi Öğretmenimiz Antrenör Murat KAPTANOĞLU’na teşekkür ediyorum. Sizlerle gurur duyuyorum.” dedi.
1

2