Kategori arşivi: Gündem

ozel-haber-12-eylul-bildirisini-okuyan-mesut-8634982_300

12 Eylül darbe bildirisini okuyan TRT spikeri kıyas yaptı…

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 36 yıl aradan sonra ilk kez bir darbe girişimine tanık oldu.

15 Temmuz Cuma akşamı gerçekleşen darbe girişimini önceki girişimlerden ayıran en büyük özelliği, halkın doğrudan hedef alınması oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka çağrısıyla sokaklara dökülen vatandaşlar sayesinde darbe girişimi engellendi. Ancak demokrasi şehitleri, Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesine adeta birer nişan oldu.

“Halka ateş açan tanklar yoktu”

12 Eylül 1980 darbesinde akıllara kazınan darbe bildirisini radyodan okuyan ve şu an Adana Huzurevi’nde yaşamını sürdüren TRT eski spikeri Mesut Mertcan, açıklamalarda bulundu.

1980 yılında, olaylardan habersiz, bir telefonla evinden alınan ve darbe bildirisini okumak için Ankara Radyosu’na götürülen Mesut Mertcan, “Çalışanlara çok kibar bir dille, ’TSK yönetime el koydu. Telefonu olmayan bir odada istirahat edin’ denildi ve bize çaylar ikram edildi. Çok kibarlardı. Her şey saygı içerisindeydi. Halka ateş açan tanklar yoktu” ifadelerini kullandı.

Yaşadığı darbe sürecini 15 Temmuz girişimiyle kıyaslayan Mertcan, “Stüdyonun kapısının önünde silahı 2 asker vardı. Başladım okumaya. Şimdi bu döneme bakıyorum. O dönemin gerekçesi vardı. Cumhurbaşkanı seçilmemişti. Meclis toplanamıyordu. Terör almış başını gidiyordu. Her gün bir sağdan bir soldan ya da karşılıklı ölümler vardı. Bugün böyle bir şey yok. Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, Sayın Bakanlar Kurulu üyeleri görevlerinin başındalar. Demokratik düzendeyiz” şeklinde konuştu.

“Olası saldırıda hedef radyoydu”

TRT eski spikeri Mesut Mertcan, 12 Eylül darbe bildirisinin temiz ve yumuşak bir üslupla yazıldığını ancak bu bildiriyi okurken olası bir saldırıda hedefin doğrudan radyo olacağı için korkunun hakim olduğunu anlattı. Bildiriyi okurken kendisinin sudan çıkmış balık gibi olduğunu vurgulayan Mertcan, 15 Temmuz darbe girişimini okuyan TRT spikeri Tijen Karaş’ın ruh halini anlayabildiğini kaydetti.

“Apar topar stüdyoya girilmez”

Mertcan, 12 Eylül ve 15 Temmuz darbe girişimlerine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Apar topar stüdyoya girilmez ama bunlar her şeyi göze almışlar. Ben onlara TSK’nın bağrından çıkan asker demiyorum. Bunlar eğer halka ateş açmışlarsa, benim Cumhurbaşkanımın mekanına, külliyesine ateş açmışlarsa, TBMM’ye demokrasinin simgesi ateş açmışlarsa ben bunların TSK’nın bağrından çıktığına inanmıyorum; bunlar olsa olsa uzaktan kumandalı kurşun asker. Türkiye’de darbe girişimi yapılıyor, hükümet değişiyor ve siz onu okuyorsunuz, duyuruyorsunuz. Onun bir heyecanı var. O heyecan anlatılmaz yaşanır. Onun (Tijen Karaş), ruhsal durumunu çok iyi anlıyorum. Üstelik kadın başına. Asker geliyor, silahla gidiyor. Böyle şey olmaz ya. Bunlar asker değil. Bunlar sayın başbakanın söylediği gibi, asker kılığına girmiş teröristler; Türkiye’yi karıştırmak isteyenler.”

ozgurgun-takdir-cumhurbaskaninin-319466

Özgürgün; “Burada da bağlantılar var”

KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün’ün önceki gün Türkiye’de yayın yapan A Haber’e telefon bağlantısıyla katılarak FETÖ Terör Örgütü ile KKTC’de bağlantı var açıklamaları üzerine Kkktc Yeni Düzen Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Denktaş, böyle bir durum olacağına kesinlikle inanmadığını ifade etti.

“KKTC’de darbeyle ilgili bağlantı olduğuna kimse beni inandıramaz” diyen Serdar Denktaş, geçmişte Ergenekon davası açıldığında ‘Kıbrıs bağlantıları vs.’ diye bayağı gürültü çıkarıldığını ve inanılmaz derecede her şeyin içinde olma istencimiz olduğu görüşünü belirtti.

Özgürgün açıklamasında ne demişti?

ATV’nin Türkiye’de süren operasyonların KKTC’ye de sıçradığına ilişkin haberi üzerine yayına katılan Özgürgün şu açıklamalarda bulundu:

“Olayları yakından takip ediyoruz. Kıbrıs’ta da ciddi şekilde izlememiz gerekiyor. Burada da bağlantılar var. Bunları da biliyoruz. Bu anlamda da bazı sıkıntılar olabileceğini değerlendiriyoruz. Bunlar GKK, Polis olsun, her anlamda burada duruma hâkimdir. Herhangi bir güvenlik sıkıntısı olmaması için güvenlik birimleri tüm tedbirleri almış durumdadır. Gerektiği takdirde, gereken adımlar atacak durumdadır.”

“Tutuklama olsa bile bizim yetkimiz dışında”

Öte yandan, KIBRIS’ın polis içinde ulaştığı kaynaklar, Kıbrıs’ın kuzeyinde ‘darbe girişimi’ ile ilgili yapılacak herhangi bir tutuklama konusunda kendilerinin yetkisi olmadığını, Türkiye’nin böyle bir durumda gelip herhangi birini tutuklamaları halinde bile kendilerinin bu gelişmeyi duymama ihtimali olduğunu belirttiler.

Elektrik Kesintilerinin Olacağı Yerler Belli Oldu

10 Haziran 2016 HATAY/ARSUZ 09:00 – 17:00 saat aralığında
MERKEZ – KALE
10 Haziran 2016 HATAY/BELEN 06:00 – 08:00 saat aralığında
MERKEZ – ÇAKALLI
MERKEZ – MERKEZ – KICI
10 Haziran 2016 HATAY/İSKENDERUN 08:30 – 17:30 saat aralığındaMERKEZ – YUNUS EMRE – 309/12
MERKEZ – MERKEZ – YUNUS EMRE – 309/13
MERKEZ – MERKEZ – YUNUS EMRE – 309/14
11 Haziran 2016 HATAY/ARSUZ 09:00 – 17:00 saat aralığında
MERKEZ – IŞIKLI
MERKEZ – MERKEZ – KALE
MERKEZ – MERKEZ – TATARLI
11 Haziran 2016 HATAY/ERZİN 08:30 – 17:30 saat aralığında
MERKEZ – KIZLARÇAYI
11 Haziran 2016 HATAY/İSKENDERUN 01:00 – 02:00 saat aralığında
MERKEZ – AZGANLIK
MERKEZ – MERKEZ – KARAYILAN
MERKEZ – MERKEZ – SARISEKİ
12 Haziran 2016 HATAY/PAYAS 08:30 – 17:30 saat aralığında
MERKEZ – KARACAMİ
Bilgi
Toroslar olarak sürdürülebilir enerji sağlamak amacıyla planlı bakım onarım ve yatırım faaliyetleri gerçekleştirmekteyiz.
PLANLI KESİNTİ NEDİR?
Planlı (bildirimli) kesinti; şirketimizin enerji dağıtım sektöründe faaliyet göstermiş olduğu il ve ilçelerde bakım, onarım ve yeni tesis çalışmaları gibi nedenlerle önceden planlanmış bir müdahale ile yapılan enerji kesintileridir. İlgili mevzuat gereği planlı kesintiler, başlangıç tarihinden 48 saat önce Toroslar EDAŞ kurumsal web sitesinin Bakım ve Arıza Onarım bölümünde paylaşılmasıyla birlikte, işitsel ve görsel medya gibi kitlesel iletişim araçları yoluyla da duyurulmaktadır.
elektrik

buna-dur-denmeli-2016-06-09_m

Dört Parmak Olmasın…

Buna ‘Dur’ denmeli
Beşparmak Dağları’nın oyulması nedeniyle toprak kayması ve erozyon tehlikesi başladı
Beşparmak Dağları’nın Lefkoşa’ya bakan yamaçlarındaki taş ocaklarında yapılan kontrolsüz patlamalar nedeniyle ciddi tehlikelerin kapıda olduğu belirtiliyor.

“Parmaklardan biri kesilecek” diyen çevreciler, gerekli önlemlerin alınmaması halinde toprak kayması ve erozyon tehlikesine dikkat çekiyor.

Çevreciler acil olarak önlem alınmadığı takdirde, Girne ile Lefkoşa’yı birbirinden ayıran ünlü beş parmak tepelerinin yakında tanınmaz hale gelebileceği konusunda uyarıyor.

Başparmak Dağları üzerinde yaklaşık 2,7 kilometre karelik orman ve arazi taş ocaklarına ayrılmış bulunuyor. Bu taş ocaklarında inşaat sektörü için kullanılan kum, çakıl taşı, jips ve diğer ürünler üretilerek satılıyor.
Yarısı Rumlara satılıyor
Güney Kıbrıs’ın tanınmış çevrecilerinden Yeşiller-Yurttaşlar İşbirliği Milletvekili Charalambos Theopemptou, Kuzey Kıbrıs’taki taş ocaklarından çıkan inşaat malzemelerinin neredeyse yarısının Yeşil Hat üzerinden Güney Kıbrıs’ta satıldığını iddia etti..
Theopemptou “İnşaat sektörü zirvede olabilir ancak bu soruna çözüm bulmak için hala zamanımız var. Kıbrıs sorunu bu çevre sorunundan daha önce çözülürse, korkarım hep birlikte bütün dağları yok edeceğiz”dedi.
AB’de yoğun girişimler

Kıbrıs Rum Yeşiller-Yurttaşlar İşbirliği’nden Efi Xanthou ise, söz konusu taşocaklarının yasadışı faaliyetleriyle çevreye onarılamaz zararlar verildiğini belirtti.

Xanthou, toprak kayması ve erezyon tehlikesine dikkat çekerek, konunun Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’nin bilgisine getirildiğini ifade ederek, acil müdahalenin şart olduğunu kaydetti.
Toros: Kum, çakıl ve taş gitmiyor
Öte yandan Rum basınında çıkan haberin ardından Diyalog muhabirinin görüşüne başvurduğu Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Fikri Toros, kum, çakıl, taş gibi taş ocaklarından elde edilen inşaat malzemelerinin Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında Güney Kıbrıs ile bir ticaret bulunmadığını ifade etti.
buna-dur-denmeli-2016-06-09_m

13432273_10154428458154767_4886144387960207403_n

“Kaçak Turlar Büyük Sorun’’

Turizm Acenteleri elim kaza için çok üzgün:
“Kaçak Turlar Büyük Sorun’’
İskenderun’da bulunan Turizm Acenteleri, kişi ya da kuruluşlar tarafından düzenlenen kaçak turların büyük sorun yarattığını ve doğru olanın Acenteler aracılığıyla tur düzenlemek olacağını söylediler.
İGC’de basın toplantısı düzenleyen Turizm Acenteleri adına konuşan TÜRSAB Hatay Bölgesel Yönetim Kurulu Hatay 2.Başkanı Alp Güneşberk, Osmaniye’de meydana gelen 6’sı öğrenci 14 kişinin hayatını kaybettiği korkunç kazayla ilgili olarak çok üzgün olduklarını söyledi.
Güneşberk, meydana gelen elim kazanın bu tür etkinliklerin tur düzenleme ehliyetine sahip olmayan kişiler tarafından yapılmasının oluşturduğu zararları bir kez daha gündeme taşıdığını belirterek, şunları söyledi:
“1618 Sayılı Kanun gereği tur düzenleme yetkisi sadece Türkiye Seyehat Acentaları Birliği’ne(TURSAB) üye seyahat acentelerine tanınan münhasır bir yetkidir. Söz konusu kanun gereği söz konusu seyahat acentelerinin zorunlu seyahat sigortası yaptırması, transferde kullanılan araçların da karayolları mevzuatına uygun özelliklere haiz ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan araç standartlarına uygun yetki belgesine kayıtlı olması gerekmektedir. Resmi makamlardan izin almadan ve yetkisiz kişilerce gerçekleştirilen bu tür etkinliklerin olumsuz sonuçları hepimizi derinden üzmektedir.”
Güneşberk, bu tür etkinlikleri düzenlemek isteyen kurum, kuruluş ve kişilerin yasal düzenlemelerin öngördüğü şekilde TÜRSAB Üyesi Acentelerden hizmet alması gerektiğini de ifade etti.
Turizm Acenteleri Özgür Koç, Dilara Özkaya ve Hüsamettin Ay da yaptıkları konuşmalarda, seyehat acentelerinin sorumluluğunun çok fazla olduğunu, tur için seçilen otobüslerin tüm evraklarını kontrol ettiklerini, şoförün tecrübelisini görevlendirdiklerini, tura gidecekleri mutlaka sigortalı yaptıklarını ve mutlaka bir rehber ile gönderdiklerini belirttiler. Acente sahipleri, aksi halde turun sağlıklı olamayacağını, bindirilen insan sayısına da çok dikkat ettiklerini, güzergahı belirlediklerini ifade ettiler.
İskenderun’da 22 adet A sınıfı Turizm Acentesinin olduğu da hatırlatılarak, ‘artık bu tür kaçak turlara dur denilmesi gerektiği de ifade edildi.
13344617_10154428458039767_4952607006907224116_n

13432273_10154428458154767_4886144387960207403_n

içerik 1(155)

İlk iftar verildi, Tosyalı sponsor oldu.

Ramazan ayının ilk iftarı ise Anıt alanının arkasındaki iskelede gerçekleştirildi. Her gün 3 çeşit yemek verilen iftar sofralarında, birlik ve beraberliğin en güzel örnekleri sergileniyor. Belediye Başkanı Seyfi Dingil ise ilk iftarını vatandaşlarla birlikte anıt alanının arkasındaki iskelede vatandaşlarla birlikte açtı. İftarsofralarına vatandaşlarda yoğun ilgi gösteriyor. Vatandaşlar, birlikte iftar yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

RAMAZAN’IN GÜZELLİKLERİNİ YAŞATIYORUZ
Anıt alanının arkasındaki iskelede Ramazan boyunca her gün iftar sofrasının kurulacağını ifade eden Belediye Başkanı Seyfi Dingil,” iftar sofraları ayrıca her gün bir mahallede kuruluyor. Ramazan paylaşmanın, birlik, beraberlik, sevgi ve hoşgörü duygularının yoğun olarak yaşandığı bir ay. Ramazan ayı toplumda birlik ve beraberliğin daha da artmasına vesile oluyor. Toplumun ayrı ayrı kesimlerinde bir araya gelen insanlar, birlik ruhunu oluşturuyor” dedi.
Başkan Seyfi Dingil, belediye olarak imkânlar ölçüsünde ihtiyaç sahibi vatandaşların yanlarında olmaya gayret gösterdiklerinide bildirdi.

RAMAZAN ETKİNLİKLERİ HER GÜN
Ramazanda çocuklar içinde etkinlikler düzenlendiğini ifade eden İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil,” Ramazan da çocukları da unutmadık. Anıt alanında iftar sonrasında çocuklar için Hacivat Karagöz ve animasyon gösterileri ve oyunlar sahneleniyor. Etkinlikler Ramazan boyunca gerçekleştirilecek. Tüm İskenderun halkını iftar sofralarına ve etkinlikleri izlemeye davet ediyoruz. Bu millet hizmetin en güzeline layık”şeklinde konuştu.
içerik 1(155)

içerik(515)

pac-meydani-1

Yeni Proje Görücüye Çıktı

Geçtiğimiz günlerde hizmete sunulan İskenderun Adliye- Arsuz Katlı Kavşağı’nın ardından mega projelerle Hataylıların karşısına çıkmaya devam eden HBB, İskenderun PAC Meydanı Katlı Kavşak Projesini düzenlediği tanıtım toplantısıyla görücüye çıkardı.
7 Haziran Salı günü İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda(İTSO) gerçekleşen toplantıya Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HBB Ulaşım Daire Başkanı Muhammed İkbal Polat, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, ev sahibi İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ile birlikte çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve dernek üyesi katılım gösterdi.
HBB’NİN HİZMETLERİ, BİLİMSEL VERİLER IŞIĞINDA ALANINDA UZMAN KURUMLARLA İŞBİRLİĞİ HALİNDE ÜRETİLİYOR
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren HBB Ulaşım Dairesi Başkanı Polat, Büyükşehir Belediyesi olarak öncelikle Antakya ve İskenderun gibi merkezi ve trafik yoğunluğu olan bölgelerde ulaşımı rahatlatma anlamındaki çalışmalarla hareket ettiklerini kaydetti.
Konuşmasının devamında bugüne kadar HBB tarafından yapılan tüm çalışmaların bilimsel ve akademik verilere dayandığını ifade eden Polat, “Şuana kadar ulaşım çalışmalarımızın tamamını bu konuda Türkiye’nin en yetkin kurumu olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) akademisyenleri ile birlikte gerçekleştirdik. Ulaşım Master Planı’mız çerçevesindeki ilk projemiz olan Adliye-Arsuz Katlı Kavşağı’nı söz verdiğimiz tarihte hizmete sunduk. Bu projenin tamamlanmasında büyük sabır örneği göstererek bize destek olan İskenderun halkına çok teşekkür ederim” dedi.
TOPLU TAŞIMAYI ÖZENDİREN ÇALIŞMALARLA ÇEVREYİ KORUMA HEDEFLENİYOR
Hatay’daki toplu taşıma araç sayısı ve ulaşımı hakkında da düşüncelerini paylaşan Polat, “Hatay, 31 büyükşehir belediyesi arasında 4500 tane toplu taşıma aracıyla Türkiye’de bu alanda ilk sıralarda yer almaktadır. Maalesef araç tipi ve yol güzergâhı gibi sebeplerden dolayı sıkıntılar yaşamaktayız. Amacımız, araç sayısını düşürerek doğru güzergâhlarda, kaliteli ve yeterli araçlarla toplu taşımayı sağlayacağız. Aynı zamanda vatandaşlarımızı toplu taşımaya sevk ederek çevreyi koruyucu önlemler almayı da düşünüyoruz” ifadeleriyle HBB’nin çevre dostu belediyecilik ilkeleriyle hareket ettiğinin altını çizdi.
HBB’NİN YENİ MEGA PROJESİ YAKLAŞIK 200 GÜNDE TAMAMLANACAK
Projenin tamamlanma durumuyla ilgili olarak ipuçları paylaşan Polat, “Projemiz, 180 ila 200 gün içinde tamamlanabileceğini planlıyoruz. 1400 metrelik yolu içine alan bu güzergâhtaki esnafımızın mağdur olmaması için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Esnafımız da bu süreçte yaşanabilecek zorlukları göğüslemesi durumunda her şey çok güzel olacak” diyerek proje planının Haziran ayı içinde tamamlanacağını belirtti.
BAŞKAN SAVAŞ: NAZIM İMAR PLANLARINDA GEÇ KALMAMIZIN SEBEBİ BİZ DEĞİLİZ
Toplantının sunumunda katılımcıların sorularını yanıtlayan ve proje hakkında düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, Ulaşım Master ve Nazım İmar planlarına aynı anda başlamak istediklerini ancak kendilerinden kaynaklı olmayan sebeplerden dolayı nazım imar planlarına başlamakta geç kaldıklarını ifade etti.
“PROJE SÜRESİNİN UZAMASI, PROJENİN GELİŞMESİNE VESİLE OLDU”
HBB olarak bugüne kadar hayata geçirdikleri her projede hemşehrilerinin fikrini aldıklarını ve hemşehrilerinin ortak menfaatleri doğrultusunda hareket ettiklerini vurgulayan Başkan Savaş, “Biz İskenderun için bir şey yaparken İskenderunlu hemşehrilerimin fikrini almak istiyoruz. Bu projeye de bu aylarda başlamayı düşündük; fakat sizden gelen önerilere kulak verince projenin başlaması uzadı. İyi ki uzadı çünkü bu süre zarfında projeyi geliştirip büyüttük” dedi.
Başkan Savaş, attıkları her adımda, hayata geçirdikleri her projede Hatay halkının mutluluğunu düşündüklerini ifade ederken, “Seçildiğimiz günden bu yana geçen süre zarfında hemşehrilerimizin iyiliğini düşündük. Eksiklerimiz var; ancak gece gündüz çalışarak bu eksiklerimizi gideriyoruz. Çünkü biz gösteriş için değil hizmet için geldik” ifadeleriyle hem altyapı hem de üstyapı çalışmalarına ara vermeden devam edeceklerini belirtti.
KATILIMCI BELEDİYECİLİK ANLAYIŞININ EN GÜZEL ÖRNEKLERİNİ SERGİLEYEN HBB’YE VATANDAŞLARDAN TEŞEKKÜR
Toplantıya iştirak eden vatandaşlar, gerçekleştirilen tanıtım toplantısıyla HBB’nin katılımcı belediyecilik anlayışının en güzel örneğini yansıttığını belirtirlerken, bugüne kadar belediyelerin dayatmacı anlayışla hareket ettiklerini ancak HBB’nin vatandaşlarla fikir alışverişinde bulunması sebebiyle bu algıyı ortadan kaldırdığını ifade ettiler.
pac-meydani-1

pac-meydani-2

pac-meydani-3

kandile_hava_harekati_h86088

Kandil’e hava harekatı: 22 terörist öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Irak’ın kuzeyindeki Kandil bölgesine pazar günü düzenlenen hava harekatında en az 22 teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edildi.
TSK’dan yapılan açıklamada, 07 Haziran 2016 tarihinde 23.59-00.20 saatleri arasında Irak kuzeyi Kandil bölgesine, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları ile hava harekatı düzenlendiği belirtilerek, bölgede tespit edilen dokuz hedefin (BTÖ sığınak ve barınakları) ateş altına alınarak imha edildiği kaydedildi.

Bölgedeki BTÖ’ye ait zayiat tespit çalışmaları devam ettiği vurgulanarak görevlerini başarıyla icra eden savaş uçaklarının emniyetle üslerine döndükleri bildirildi.

LİCE’YE HAVA HAREKATI

07 Haziran 2016 tarihinde alınan istihbaratın değerlendirilmesi sonucu 11.41-12.27 saatleri arasında Lice kırsalına, Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları ile hava harekatı düzenlendiği kaydedilerek bölgede tespit edilen dört hedefin (BTÖ mensubu grubu ve sığınağı) ateş altına alınarak etkisiz hale getirildiği vurgulandı. Bölgedeki BTÖ’ye ait zayiat tespit çalışmaları devam ettiği ifade edilerek, görevlerini başarıyla icra eden savaş uçaklarının emniyetle üslerine döndükleri kaydedildi.
1465362007461

kandile_hava_harekati_h86088

kirikhan-daki-suriyeliler-hayad-la-hayata-7446443_x_o

Suriyeliler için gıda bankası

HATAY Yardımlaşma Derneği ( HAYAD) tarafından Ramazan Ayı’nın başlamasıyla birlikte Gıda Bankası kuruldu.
Dernek Başkanı Rahmi Vardı, Gıda Bankası aracılığıyla, Kırıkhan’da bulunan 55 bin Suriyeliye ‘daha profesyonel ve insani bir şekilde’ yardım yapmayı planladıklarını söyledi. Rahmi Vardı, çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:
“Kırıkhan’da 55 bin Suriyeli var ve yaklaşık 7 bin 800 evde ikamet etmekteler. Arkadaşlarımız 4 ay içerisinde her eve girerek bir değerlendirme yaptılar. Buna göre Suriyelilere dağıttığımız HAYAD Kart’a limitler koyduk. Bu kartlarla Suriyeliler Gıda Bankası’na gelerek ihtiyacı olan gıda giyim gibi ürünleri marketten alır gibi ücretsiz bir şekilde alıyorlar.”
Gıda Bankası’na yardım eden ticari kuruluşların bunu vergiden düşebildiğini vurgulayan Vardı, Ramazan ayı boyunca uygulamanın devam edeceğini kaydetti.
fea22ad581b8ad6cf4a93345d153450f

kirikhan-daki-suriyeliler-hayad-la-hayata-7446443_x_o