Kategori arşivi: Sağlık

8581633_620x410

Dörtyol’da ramazan denetimi

Dörtyol ilçesinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri, ramazan nedeniyle gıda satışı yapan işyerlerine denetim yaptı.
İlçe Müdürü İhsan İnal, denetimlerin ramazan süresince devam edeceğini kaydetti.
Gıda satışı yapan işyerlerinin öncelikle hijyen şartlarını yerine getirip getirmediğinin denetlendiğini ifade eden İnal, denetimlerde şartları uygun olmayan işletmeler hakkında yasal işlem başlatılacağını söyledi.
8581633_620x410

dortyol-ilce-tarim-mudur-ihsan inal-buyuk

b3b70388bdfea1d48d7ba959aef7babb

Gelişim Hastanesi’ne KETEM teşekkürü

HATAY Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, kanser tarama çalışmalarına katkısı nedeniyle Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yıldız’a teşekkür plaketi verdi.
Hastaneyi ziyaret eden Müdür Tiryaki, yöneticilerle görüştü. Kanserde erken teşhisin önemine dikkat çeken Tiryaki, Özel İskenderun Gelişim Hastanesi’nin, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) önemli katkıda bulunduğunu söyledi. Kurumun Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yıldız da vatandaşlara ücretsiz hizmet veren KETEM’in önemli bir görevi yerine getirdiğini vurguladı.
22 BİN 500 KİŞİYE ULAŞILDI
Hastanenin Genel Müdür ve Başhekimi Dr. Ömer Suha Caymaz da çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Antakya Devlet Hastanesi’ne entegre olarak 2008 yılında Hatay’da hizmet veren KETEM, tarama çalışmalarının hızlanması ve ulaşım sorununu gidermek amacıyla ikinci merkezi, 25 Şubat 2014 tarihi itibariyle hastanemiz bünyesinde hizmete açmıştır. Açıldığı tarihten bu yana KETEM’de 22 bin 250 kişiye ulaşıldı. 5 bin 68 mamografi çekimi gerçekleştirildi. 34 kanser tanısı konuldu. 145 şüpheli vaka tespit edildi.”
Ziyarette, Hatay Halk Sağlığı Şube Müdürleri Hüseyin Durgun, Mehmet Bilgin, İlhami Sönmez, İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Volkan Yeter ve İskenderun KETEM Birim Sorumlusu Dr. Selda Bilgin Dalyan da hazır bulundu.
8dd8c63498ad969b92b6a5f7da023cc4

b3b70388bdfea1d48d7ba959aef7babb

dee915ebe4402aac3ac8a2bc6f2ef903

Termik santralin zararları

Termik santralin zararları

Termik santralden çıkan gazlar, tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bırakıyor.
Termik santraller; katı, sıvı ve buhar halindeki yakıtlarda var olan kimyasal enerjiyi ısı enerjisine, ısı enerjisini hareket enerjisine, hareket enerjisini de elektrik enerjisine dönüştüren tesisler. Kısaca termik santraller kimyasal enerjinin elektrik enerjisine dönüştüğü tesisler.
Son zamanlarda Türkiye’de ve Hatay’da bir termik santral krizi yaşanıyor. her ne kadar haberlere çok fazla konu olmasa da Türkiye’nin dört bir yanında çevrecilerle termik santral yapmak isteyenler arasında bir savaş var.
Peki, termik santraller neden istenmiyor, termik santlarin zararları neler sizler için hazırladık:
•Termik santralden çıkan gazlar, tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bırakıyor.
•Yine termik santrallerden çıkan kükürtdioksit, azotoksit ve partikül madde gibi maddeler içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkiliyor, anormal doğumlara sebep oluyor ve gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltıyor.
•Yine santrallerde çıkan küllerde var olan radon gazı kanser vakalarında artışa neden oluyor.
•Santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturuyor ve yağan yağmurla toprağın kimyasal yapısı bozuluyor. Haliyle tarımsal verim düşüyor, ağaçlar kuruyor, hayvancılıkla ilgili faaliyetler zarar görüyor. Yani bölgede oturan bir vatandaşın hayvancılık, arıcılık ve balıkçılık yapması zorlaşıyor
•Termik santrallerde soğutma, temizleme ve buhar elde etmek için bol miktarda su kullanılıyor. Kullanılan bu sular daha sonra atık halinde toprağa, yer altı sularına, denize veya akarsulara boşalıyor. Böylece suyumuz da kirlenmiş oluyor. Suyumuz bozulmakla kalmıyor, sudaki yaşam zinciri de bozuluyor.
İşte tüm bu sebepler yenilenebilir enerji kaynakları varken termik santral istenmemesinin nedenleri.
Termik santralin zararları

Termik santralin zararları1

Termik santralin zararları2

‘Su Gibi Hayat Ver’

Yaşam Kaynağımız Suyun Bilinçli Kullanımına Yönelik Anlamlı Etkinlik
Mkü ve Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) işbirliği ile yaşam kaynağı suyun bilinçli bir şekilde kullanımı, tasarruf edilmesi ve farkındalık yaratmak amacıyla Antakya Atatürk Parkı’nda ‘Su Gibi Hayat Ver’ Projesi kapsamında bir etkinlik düzenlendi.
‘Su İçin El Ele’ adlı etkinlikte, Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) yetkilileri ile Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin su tasarrufu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Antakya Atatürk Parkı içinde bulunan banklar reklam mecrası olarak kullanılarak su tasarrufu ile ilgili sloganların yer aldığı alanlar düzenlendi ve su bilinci ile ilgili görsellerin kullanıldığı bir fotoğraf panosu oluşturuldu.
Koordinatörlüğünü MKÜ Antakya MYO Öğr. Gör. Elif Ovalı’nın yaptığı etkinlikte sosyal pazarlama ile sosyal sorunlar üzerinde bilgi ve tekniklerinin uygulanabileceği, tüketici davranışından yola çıkarak su tasarrufu, su farkındalığı konularında davranış oluşturulabileceği aktarıldı. Toplumsal Hizmet Projelerine özellikle önem verdiklerini belirten Ovalı, ‘Emlak Yönetimi ve Pazarlama bölümlerimizin ortak çalışması olan ‘Su Gibi Hayat Ver’ projesi kapsamında öğrencilerimizle birlikte 100 ilkokulu ziyaret ederek minik öğrencileri suyun tasarruflu kullanımı konusunda bilgilendirdik, ailelerini tasarruflu su kullanmaları konusunda uyarmaları yönünde teşvik ettik. Bu ve benzeri projeler üreterek farklı toplumsal sorunlara dikkat çekmeye devam edeceğiz.’ dedi.
HATSU Destek Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Ezer ise yaptığı konuşmada, Dünya nüfusunun hızla artması, tarım alanlarında bilinçsiz sulama yapılması, küresel ısınmanın olumsuz etkileri ve sanayileşme gibi nedenlerden dolayı su ihtiyacının giderek arttığını ve bu gerçekler doğrultusunda da sahip olduğumuz suyun kıymetini bilmemiz gerektiğini ifade etti.
Antakya MYO Müdürü Prof. Dr. Soner Soylu, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Rifat Öztürk, TEMA Vakfı üyeleri, MYO öğretim görevlileri ve öğrencilerinin de katıldığı etkinlikte gönüllülük esasıyla çalışan öğrencilere teşekkür belgeleri verildi.
Ayrıca katılımcılar tarafından etkinlik kapsamında fidan dikimi yapıldı. Dikilen fidanlara ise can suyu oluşturulan insan zinciri ile elden ele taşınarak verildi.
Su Gibi Hayat Ver’

Su Gibi Hayat Ver’1

Su Gibi Hayat Ver’2

Su Gibi Hayat Ver’3

kadinlar-gunu-nde-99-yasini-kutladi-8238401_x_300

Kadınlar Günü’nde 99. Yaşını Kutladı

Dikiş makinesi kullanması
Evin önündeki tavuklara yem vermesi
Kahve yapması ve misafirlere ikram
İğneden ipliği geçirmesi
Doğum günü kutlaması
Soyer’in yaş pastasına üflenmesi ve kesmesi Kadınlar Günü’nde 99. yaşını kutladı
Hatay’ın Erzin ilçesinde yaşayan Fatma Soyer, 99. yaş gününü çocukları, torunları ve akrabalarıyla kutladı
Hatay’ın Erzin ilçesinde yaşayan Fatma Soyer 99. doğum gününü çocukları ve torunlarıyla beraber kutladı.

Karamustafalı Mahallesi’ndeki evinde yalnız yaşayan Soyer, AA muhabirine, 7 Mart 1917 yılında doğduğunu, bir asırlık ömrüne rağmen sağlıklı ve kimseye muhtaç olmayacak kadar dinç olduğunu söyledi.

Çocuklarının yaş gününü Kadınlar Günü’nde kutlamak için program yaptığını ifade eden Soyer, “Allah’a şükürler olsun çocuklarım, torunlarım ve akrabalarımla 99 yaşına girdim. Allah herkese sağlıklı huzurlu ve uzun ömürler nasip etsin” dedi.

Üzerinde “Mutlu Yıllar Fatma” yazan pastanın mumlarını üfleyen Soyer, doğum günü pastasını keserek, misafirlerine ikram etti.

Misafirlerine kahve yapıp elleriyle servis eden Soyer, “Tüm kadınların Kadınlar Günü kutlu olsun. Uzun ve sağlıklı yaşamak istiyorlarsa az yemek yesin, çok hareket etsinler. Her şey için canlarını sıkmasınlar” diye konuştu.

Sağlıklı olduğunu göstermek için çocuklarından iğne ile iplik isteyen ve gözlüksüz olarak ipliği iğneden geçiren Soyer, sonra dikiş makinesinin başına geçerek provasını ve kesimini kendisinin yaptığı kumaşı dikti.

Yaklaşık 45 yıl önce eşini kaybeden Soyer’in iki oğlu, bir kızı ile 5 torunu bulunuyor.
kadinlar-gunu-nde-99-yasini-kutladi-8238401_x_300

ANTAKYA BELEDİYESİ ÜCRETSİZ SPOR KURSLARI İLE 4200 ÖĞRENCİYE ULAŞTI.

Antakya Belediyesi bünyesinde kurduğu Gençlik Spor kulübü ile her geçen gün daha çok vatandaşa spor hizmeti sunuyor. Bugün itibariyle 4200 öğrenciye hizmet veren Gençlik Spor Kulübü, vatandaşlara sağlıklı yaşamın kapılarını açarken, sporu ve sporculuk bilincini aşılıyor.

Antakya Belediyesi tarafından yapılan açıklamada Gençlik Spor Kulübü bünyesinde hanımlara spor, basketbol, yüzme, voleybol, güreş, karate dallarında kurslar verildiği belirtilirken bu kursların periyodik dönemlerde yenilendiği ifade edildi.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci spora ve sporcuya büyük önem verdiklerini bu önem doğrultusunda kurdukları gençlik spor kulübü çatısı altında hizmetlerinin devam ettiğini belirtti. Başkan Kimyeci açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “ Antakya Belediyesi olarak kurulduğumuz günden bu yana sosyal belediyecilik çatısı altında pek çok ilke imza attık. Gençlik Spor Kulübü bünyesinde oluşturduğumuz hizmetlerimizde bu ilkler arasında yer almıştır. Öncelikle hanımlara spor kursları ile çeşitli mahallelerimizde bulunan 12 spor salonumuzda ev hanımlarına yönelik haftanın üç günü ücretsiz spor yapabilme imkanı sunduk. Bunun akabinde voleybol, basketbol, yüzme, karate ve güreş kurslarımız ile geleceğimizin teminatı 4200 gencimizi kötü alışkanlıklardan uzak, evde bilgisayar yada televizyon başında geçirdikleri zaman yerine spor yaparak, sosyalleşerek zaman geçirmelerini, hatta katıldıkları çeşitli turnuvalarla kendilerine bir hedef koymalarını sağladık. Yapmış olduğumuz tüm bu hizmetlerde gençlerimizin başarılı olduğunu ve spora olan bakış açılarının olumlu yönde değiştiğini görmek bizler için en önemli gurur kaynağı. Bizlere bu hizmetlerimizden yararlanarak destek veren tüm hemşerilerime teşekkürlerimi sunuyorum. Antakya Belediyesi olarak vatandaşlarımıza yönelik sunduğumuz ücretsiz spor kursları hizmetlerimiz bundan sonraki süreçte de artarak devam edecek.”
Spor Kursları_1680x963

MUHTAR KURT LÜTFÜ BAŞKAN SÖZ VERDİ VE YAPTI (1)

LÜTFÜ BAŞKAN SÖZ VERDİ VE YAPTI

MUHTAR KURT: LÜTFÜ BAŞKAN SÖZ VERDİ VE YAPTI
HASSA’NIN DERDİNE HATSU DERMAN OLDU
ÇINARBAŞI ARTIK ÇAMURLU DEĞİL TEMİZ SU İÇİYOR
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Projeler Daire Başkanlığı tarafından yapılan Hassa Çınarbaşı İçmesuyu İsale Hattı İnşaatı projesinin tamamlandığını ve bölgedeki vatandaşların çamurlu içmesuyundan kurtarıldığını açıkladı.

HATSU Genel Müdürlüğü, Hassa ilçesine bağlı Çınarbaşı Mahallesi’nde yaklaşık 8 yıldır çamurlu su içen vatandaşların imdadına yetişti. Genel Müdürlük, mahalle sakinlerinin temiz ve kesintisiz su içmesi için söz konusu projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayarak, Sapanözü ve Çınarbaşı mahallelerinin ortak kullandığı içmesuyu deposundan Çınarbaşı Mahallesi’ndeki şebeke hattına 90’lık borularla 3 bin 500 metre iletim hattının döşendiğini aktardı.

Ana yoldan geçmesi gereken 120 metrelik iletim hattının Yatay Delgi sistemiyle yapıldığını böylece elektrik, internet bağlantıları ve ana yolların zarar görmesinin engellendiğini belirten İdare, döşenen temiz ve basınca dayanıklı borularla mahalle sakinlerinin çamurlu suya veda ettiklerinin altını çizdi.

İşyeri teslimi 20 Ocak 2016 tarihinde yapılan ve 2016 Şubat ayında tamamlanan çalışmanın maliyetinin 310 bin 510 TL olduğunu açıklayan HATSU, Hatay’ın kesintisiz ve temiz içmesuyuna sahip olması için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan vatandaşlara hizmet etmeye devam edeceklerini kaydetti.

Çalışmaları yerinde inceleyen ve görüşlerini aktaran Çınarbaşı Mahalle Muhtarı Halil Kurt, mahallenin temiz suya kavuşturulması için Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’tan talepte bulunduklarını ve hızlı bir şekilde isteklerinin yapıldığını ifade ederek, “ Sekiz yıldır bu suyumuz çamurlu akıyor. Başkanımıza bu durumu söyledik, bizlere söz verdi ve yaptı. Sağolsun ve Allah razı olsun hızlı bir şekilde suyumuzu getirdi. Ayrıca su çalışmalarında Projeler Daire Başkanlığı’na ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Temiz içmesuyuna kavuşmalarından dolayı oldukça mutlu olan mahalle sakinleri ise, “8 yıldır suyumuz çamurlu akıyordu. Sağolsun başkanımız bizlere temiz su getirdi. Şimdi suyumuz oldukça temiz akıyor ve artık çok rahatız” ifadelerine yer verdi.
http://we.tl/KeHRVTzwta
MUHTAR KURT LÜTFÜ BAŞKAN SÖZ VERDİ VE YAPTI (1)

MUHTAR KURT LÜTFÜ BAŞKAN SÖZ VERDİ VE YAPTI (3)

MUHTAR KURT LÜTFÜ BAŞKAN SÖZ VERDİ VE YAPTI (7)

Bitkisel Atık Yağ Toplama (2)_1578x1050

ÇEVRE DOSTU BELEDİYE’DEN ÖRNEK HİZMET

Şehir genelinde yürüttüğü gerek teknik, gerekse sosyal belediyecilik hizmetleri ile örnek olma özelliğini koruyan Antakya Belediyesi Çevre Dostu bir hizmeti daha hayata geçirerek farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Antakya Belediyesi bitkisel atık yağların toplanarak geri dönüşüme kazandırılması konusunda imzaladığı protokol çerçevesinde evlerde bulunan atık yağların bir telefon ile alınabilme kolaylığı ayrıca Antakya Belediyesi Küçükdalyan Mahallesinde bulunan ek hizmet binasına teslim edilebilme imkanı ile çevre dostu bir hizmet sunuyor.

En büyük çevre sorunlarından olan atık yağların lavabolar aracılığı ile kanalizasyonlara bırakılması problemine kalıcı çözüm getiren Antakya Belediyesi, bu kapsamda ilk desteği de Hatay’ın en büyük otellerinden olan Ottoman Palace Otel’den aldı. Yapılan protokol kapsamında Ottoman Palace Otel bitkisel atık yağlarını Antakya Belediyesi’ne periyodik olarak teslim edecek.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar yer aldı; “Antakya Belediyesi olarak gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir çevre bırakmak için tüm gücümüzle çalışmaktayız. Atık yönetimi konusunda ambalaj atıkları, bitkisel atık yağ ve atık pillerin çevreye verdiği zararların minimuma indirilebilmesi için kaynağında ayrı toplama faaliyetleri yürütmekteyiz.

Bu bağlamda bilinmesi gereken bitkisel atık yağların lavabolara dökülmemesi gerektiğidir. 1 litre bitkisel atık yağ 1.000.000 litre suyu kullanılamaz hale getirmektedir, aynı zamanda lavabolara dökülen bitkisel atık yağlar boruların iç yüzeylerine yapışarak, tıkanmasına neden olmaktadır.

Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü olarak Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında bitkisel atık yağların kaynağından ayrı toplanması amacıyla DEHA Geri Kazanım – Biyodizel Üretimi şirketi ile protokol imzaladık. DEHA Geri Kazanım firması sorumluluk alanımızda bulunan bitkisel atık yağ üreticilerinden mevzuatların gerektirdiği şekilde bitkisel atık yağları bedelsiz olarak toplayacaktır.”

Yapılan açıklamaya göre çevre dostu proje kapsamında vatandaşlar, gıda üretim ve satışı yapan iş yerleri 444 28 45 numaralı telefondan DEHA Bitkisel Atık Yağ Toplama merkezini arayarak ev ve iş yerlerinden aldırabilecekleri gibi, Antakya Belediyesi Küçükdalyan Mahallesi’nde bulunan Ek Hizmet Binası Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne de teslim edebilirler.

Bayan Voleybol Takımı Ziyaret (2)_1575x1050

Bayan Voleybol Takımı Ziyaret (4)_1575x1050

Bitkisel Atık Yağ Toplama (2)_1578x1050

dortyol-yanarak-5-inci-kattan-atlayan-genc-ol-8188665_x_300

Yanarak 5’inci Kattan Atlayan Genç Öldü

Hatay’ın Dörtyol İlçesi’nde, binanın çatısında üzerindeki kıyafetleri alev alan 25 yaşındaki Faruk Tonak, 5’inci kattan kendini attı. Ağır yaralanan Tonak, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Bugün akşam saatlerinde Çaylı Caddesi’ndeki 6 katlı binanın çatı katına çıkan Faruk Tonak’ın, bir süre sonra üzerindeki kıyafetler alev aldı. Çatıda ne iş yaptığı belirlenemeyen Tonak, alevler içinde merdivenden inmeye çalıştı ve 5’inci kata geldiğinde kendini pencereden attı.

Elinde İngiliz anahtarıyla beton zemine çakılan Tonak’a ilk müdahaleyi çevredekiler ve polis yaptı. Çağrılan ambulansla Dörtyol Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Tonak, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Faruk Tonak’ın çatıda ne iş yaptığı ve nasıl alev aldığı henüz belirlenemezken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.dortyol-yanarak-5-inci-kattan-atlayan-genc-ol-8188665_x_300

saglık

Nine’den Uzun Yaşamanın Sırrı…

Erzin ilçesinde 99 yaşında olmasına rağmen alışverişe çıkan, yemeğini yapan ve gözlük kullanmadan iplik taktığı iğneyle kıyafetlerini diken Fatma Soyer, sağlıklı yaşam için “az yemek yenilerek çok hareket edilmesi” tavsiyesinde bulunuyor.
Erzin ilçesinde 99 yaşında olmasına rağmen alışverişe çıkan, yemeğini yapan ve gözlük kullanmadan iplik taktığı iğneyle kıyafetlerini diken Fatma Soyer, sağlıklı yaşam için “az yemek yenilerek çok hareket edilmesi” tavsiyesinde bulunuyor.

Karamustafalı Mahallesi’nde bahçeli evinde yalnız yaşayan 1917 doğumlu Soyer, bir asra yaklaşan ömrüne rağmen dinç olduğunu ve işini kendisinin yaptığını söyledi.

Eşini 45 yıl önce kaybettiğini, iki oğlu bir de kızı bulunduğunu anlatan Soyer, “Allah’a şükürler olsun şimdiye kadar kimseye muhtaç olmadan yaşadım. Yanı başımdaki apartmanda oturan çocuklarım her gün yanıma gelir, halimi hatırımı sorarlar. Yemek getirirlerse soframa koyar yerim, getirmezlerse kendi yemeğimi yaparım. Allah onlardan razı olsun, onlara da sağlıklı ömürler versin” diye konuştu.

Soyer, gözlük kullanmadan ipliği iğne deliğinden geçirerek dikiş diktiğini, alışverişini yapıp, misafirlerini ağırladığını ifade etti.

Her gün erken kalktığını belirten Soyer, “Bahçemdeki tavuklarımı yemler, onlarla ilgilenir, yumurtalarını toplarım. Süpürgemi alır, evimin önünü temizlerim. Kahvaltı yaptıktan sonra evimin işlerine koyulurum. Misafirlerim gelirse onların çayını, kahvesini yapar, kendi ellerimle ikram ederim” dedi.

“Az ye çok hareket et”

Sağlık sorunu bulunmadığını, soğuk algınlığı gibi hastalıklar dışında doktora gitmediğini vurgulayan Soyer, şunları kaydetti:

“Bana uzun yaşamamın ve sağlıklı olmamın sırrını soruyorlar. Onlara ‘Az yemek yiyin, çok hareket edin’ diyorum. Midemi hiçbir zaman tıka basa doldurmadım. Doğal her şeyi yerim. Bu yaşımda diyet nedir bilmem. Et, süt, yoğurt, tereyağ, tatlı… Ne yersem yiyeyim, kararında yerim. Yakın mahalle ve civar köylerde akrabalarımı ziyaret ederim. Mesafe yakınsa mutlaka yürüyerek giderim, onlarla oturur hoş sohbet ederim. Evime geldiğimde canımı sıkacak, üzüleceğim haberlerden kaçınırım, müzik dinlerim.”

Soyer, dikiş dikmeyi çok sevdiğini, bazen torunlarına da kıyafetler hazırlayarak hediye ettiğini sözlerine ekledi.
saglık