Kategori arşivi: Ekonomi

İtso’nun MMK Ziyareti…

İTSO Yönetimi MMK Metalurji Fabrikalarına nezaket ziyaretinde bulundu

 

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri, MMK Metalurji sanayi A.Ş. Genel Müdürü Denis Kvasov’u fabrikada ziyaret ettiler.

 

Geçtiğimiz aylarda İTSO’yu ziyaret eden MMK yönetimine iade-i ziyarette bulunan İTSO Yönetimine fabrikanın çalışmaları hakkında genel bilgiler verildi.

 

MMK Metalurji sanayi A.Ş. Genel Müdürü Kvasov, ziyarette yaptığı konuşmasında; “Hatay’ın tarihi, doğal güzellikleri ve  coğrafi yapısı itibari ile önemli bir potansiyele sahip. Bulunduğumuz yer de öyle. Bölgemizdeki en büyük limanlardan birine sahibiz. İhracatta önümüzdeki dönemlerde ciddi oranda artışlar bekliyoruz. Çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz. MMK olarak bölge insanına istihdam ve ülke ekonomisine de katma değer sağlıyoruz. ” dedi.

 

Ziyarette konuşan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise; MMK’nın kurulduğu günden bu yana bölgede ciddi bir istihdam oluşturduğuna vurgu yaparak; “Demir-Çelik sektörü bölgemiz ekonomisinin lokomotifi konumunda. Bölgemizde çelik ve hizmet sektörünün önümüzdeki dönemlerde ihracatlarının daha da artmasını bekliyoruz. Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ilişkilerin güçlenmesi ile Rusya’ya ihracatlar da önemli ölçüde canlanmaya başladı. Yatırımcılarımızın merakla beklediği Dörtyol Hassa Tünel Projesinin hayata geçirilmesi ile bölgede gerek istihdam gerekse yeni yatırım alanlarının oluşacağına inanıyoruz. İş adamlarımızın ve yatırımcılarımızın da beklentileri bu yönde” dedi. 

MMK Metalurji Sanayi A.Ş.Genel Müdürü Denis Kvasov’un ziyaretinde,

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen, İTSO Başkan yardımcıları Muhsin Yeter, Mahir Taner, İTSO Muhasip üye Necat Özkaya, İTSO Yönetim kurulu üyeleri Bülent Seküçoğlu, Sanem Akpınar, Gassan Kuran ve Okan Belli de hazır bulundular.

1269937_620x410

Müjde Vergi Affı Geliyor…

Ödenmemiş olan vergi borçlarına yapılanma hakkı gelecek!
Maliye Bakanı Naci Ağbal, bir televizyon programında canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Vergi borçlarına ilişkin yeni bir yapılandırma çalışması hazırlandığını ifade eden Ağbal, “30 Haziran 2016 itibarıyla ödenmemiş olan vergi, prim borçlarına, gümrük vergi borçlarına yeniden yapılandırma getiriyoruz. Vatandaşlarımız bu borçlarını 18 aya kadar yeniden yapılandıracaklar.” dedi.

“DÜZENLEMEDEN 5 MİLYON MÜKELLEF YARARLANACAK”
Vergi dairelerine kayıtlı 90 milyar liralık yeniden yapılandırılacak tutar bulunduğuna işaret eden Ağbal, şöyle konuştu:

“Yaklaşık 4,5 ila 5 milyon mükellefimiz bu düzenlemeden yararlanacak. Sosyal güvenlik primleri olarak da yaklaşık 72 milyar liralık yeniden yapılandırılacak tutar var. Vergi artı prim olarak yaklaşık 162 milyar liralık tutarı, vatandaşın lehine yeniden yapılandırmış olacağız.”
1269937_620x410

0011401864432_d

evren

KKTC İLE İSKENDERUN ARASI İŞBİRLİĞİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin saygın iş adamlarından İsmet Bayrakçı, Nihat Yalçın, Ahmet Bayraktar, Adnan Doğruyol, Halit Soytürk, Ahmet Aslan, Orhan Düzce, Mustafa Gül ve Mehmet Bilge, Siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerini iftar sofrasında bir araya getirdiler.
Girne Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen iftar yemeğine, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova, İçişleri Bakanlığı Müsteşarları Gürkan Kara ve Durali Güçsoy, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, Milletvekilleri, ilçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysel Cıncık ve çok sayıda davetli katıldı. İftar öncesi şehitlerimiz için Kur-an-ı Kerim okutuldu.
İftar sonrasında gündemdeki konularla ilgili sohbet yapan iş adamları ile KKTC Bakan ve Müsteşarları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile İskenderun arasındaki ticari faaliyetlerin en üst seviyelere çıkartılması için güç birliği yapılması görüşünde birleştiler.
İş adamı İsmet Bayrakçı kısa bir süre içerisinde Bakan, Müsteşar ve Kıbrıs’lı iş adamlarından oluşacak bir heyetin İskenderun’a çıkartma yapacağını, özellikle ticari yatırımlar konusunda görüşmelerde bulunacağını ifade etti.C9E_KKTC-isktic_02

Screenshot_2016-07-08-21-50-30

Recep ÖZHAN Vefat Etti…

1955 yılında Kütahya’nın Gediz İlçesi’nde doğan Recep Özhan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra 1973-1981 yılları arasında Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünde Hava Tahmini Uzmanı olarak çalışma hayatına başladı.

1981-1985 yılları arasında Maliye Bakanlığı bünyesinde Vergi Denetmeni, 1985-1999 yılları arasında Petrol Ofisi A.Ş.’de Müfettiş, Muhasebe Daire Başkanlığı ve Genel Müdür Müşavirlikleri görevlerinde bulunan Recep Özhan, 1999 yılında Kamudan emekliye ayrıldı.

Emekli olduktan sonra 2003 yılına kadar Özel sektörde yöneticilik ve Mali Müşavirlik yapan Recep Özhan, 25 Temmuz 2003 tarihinden bu yana İSDEMİR A.Ş. Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmekte idi.

En son olarak İSDEMİR A.Ş. Genel Müdürlüğü görevine getirilen Recep Özhan, evli ve 1 çocuk babası, İngilizce biliyordu.

Screenshot_2016-06-28-15-30-44

Afiyet olsun beyler…

İsdemir Basına İftar Veriyor!!!
Geçtiğimiz günlerde de yazdığım gibi İsdemir Yönetimi, basını bu akşam iftarda ağırlayacak.
Basınla olan ilişkilerini güçlendirmek ve yerel basının sorunlarına eğilmekten uzak, basınla ortak hiç bir projeye imza atma ve katkı koyma yetkisi olmayan (elinden alınan) bir yönetimin sadece yemek yemiş olmak için basınla biraraya gelmesinin ne mantığı var?
İşten atılan 1.200 kişinin ahını alan yönetimle aynı sofrayı paylaşırken boğazımdan o lokmanın gecmeyecegini bildigimden, bu nazik iftar davetine katılmıyorum.
Keşke bu nazik davranışlarını işe geri dönmek için dava açan ve kazanan emekçilere de göstermiş olsalardı.
Sağlık sorunları nedeniyle Sayın Recep Òzhan beyin iftara katilamayacagini da düşünüyorum.
Sorunları tartisabilecegim bir makam da olmayacağına göre bu yemek sadece görüntüden ibaret kalacaktır.
Erdemirin basına bakışıyla İsdemir’in basına bakışı arasında dağlar kadar fark varken, çifte standart uygulayan bir yönetimle bir araya gelmek;
“Bize az yapıyorsunuz, biraz daha ezin, üstümüze çıkıp debelenin” demekle hic bir farkı olmadığını düşünüyorum.
Gectigimiz yıllarda bir gazeteci arkadaşımızın isdemirde yolsuzluk iddiasını gündeme getirmesini hazmedemeyen ve o gazeteyle mali ilişkilerini askıya alan Yönetim halen iş başında. Hatta bizde o dönemde bir deklarasyon yayınlayarak bu arkadaşımıza destek vermiş “Basını abonelik reklam bedeliyle sindiremezsiniz” demiştik.
Sözün özü 2015 yılında SPK’ya göre 1.455.233 Tl bağış yaptığı söylenen isdemir yönetimi basına ne katkı sunmuştur?
Siz oturup yemeğinizi yiyin, ardından da tebessümle fotoğraf çektirin ve ertesi gün gazetelerde kendinizi görüp “Bu yılda basını savdık”diye bıyık altından gülümseyin.
Afiyet olsun beyler…
Neşet Alkan

4

BAŞKAN SEYFİ DİNGİL MÜSİAD’IN İFTAR YEMEĞİNE KATILDI

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Hatay Şubenin Şehit ve Gaziler için düzenlediği 9. ‘uncu geleneksel iftar yemeğine katıldı.

RAMAZAN DAYANIŞMA AYIDIR

Düzenlenen programda bir açıklamada yapan Başkan Seyfi Dingil, On bir ayın sultanı Mübarek Ramazan ayını idrak ettiklerini belirterek,” Ramazan ayı birlik, beraberlik, kardeşlik ve yardımlaşma ayıdır. Toplumları güçlü kılan en önemli unsur, o toplumun bireylerinin aynı noktada buluşturan, aynı millete ait ortak duygular ve değerlerdir. Bizi bu ortak duyguda buluşturan rabbimize sonsuz hamd ediyoruz”dedi.

RAMAZAN HUZUR İÇERİSİNDE GEÇİYOR

İskenderun’da Ramazan ayının huzur içerisinde geçtiğini ifade eden Başkan Seyfi Dingil, ”Bizlerde belediye olarak çeşitli iftar programları düzenledik. Toplumun farklı kesimleri ile gönül sofrasında buluştuk. Bu arada vatandaşlarımızla sohbet ederek istek talep ve önerilerini dinleyerek istişarelerde bulunduk. İskele düzenlenen iftar sofralarında ise kardeşlik rüzgârı esiyor. Allah bizlere Ramazan bayramına ulaşmayı da nasip etsin. Ben MÜSİAD’ın düzenlemiş olduğu iftar yemeğinde emeği geçen herkesi kutluyorum. MÜSİAD’ın başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın” şeklinde konuştu.

İskenderun Yelken Kulübünde düzenlenen iftar programına Hatay Valisi Ercan Topaca, KKTC Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak,TBBM İdare Amiri ve AK Parti Hatay Miletvekili Orhan Karasayar, AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, MÜSİAD Hatay Şube Başkası Fatih Tosyalı, işadamları, siyasiler ,şehit ve gazi yakınları ile çok sayıda davetli katıldı.

Düzenlenen program yapılan konuşmaların ve edilen duanın ardından sohbet ortamında devam etti.
1

4

İskenderun Yeni Yaşam Merkezi ile 17 Haziran’da Sizlerle Buluşuyor…

İskenderun’a yeni bir konaklama, konferans, alışveriş ve yaşam tarzı getirecek olan “Park Forbes”, birçok ilki içinde barındıracak…

Türkiye’nin ve Dünyanın en tanınmış ve beğenilen markalarını misafirleriyle buluşturmaya hazırlanan “Park Forbes”, keyifli konaklama ve alışveriş deneyimi, zengin sosyal yaşam seçenekleri, otoparkı, ulaşım kolaylığı ile İskenderun’da açılıyor.

İskenderun’a ilk kez gelecek olan giyim ve restoran markaları, fitness ve Spa center’ı, sinema salonları, eğlence alanları ile İskenderun’un yeni yaşam merkezi olmayı hedefleyen Park Forbes’in en büyük farkı bir Turizm Kompleksi içinde yer almasıdır.

İskenderun’un merkezinde sahil yolu üzerinde yer alan Park Forbes, açılacak olduğu günden itibaren konaklama, konferans, alışveriş, eğlence, aktivite, kültür-sanat, yeme içme kompleksleri ile ziyaretçilerine farkını hissettirecek…

Park Forbes, yılın her döneminde sosyal yaşama keyif katacak; alışveriş hizmetleri, aktivite alanları ve etkinlikleri ile birçok farklı hizmet yer alacak.

Tüm markaların “Exclusive Consept” mimari anlayışı ile açacakları mağazalar, özel dekorasyonlu iç ve dış alanları, geniş galerileri, rahat ve güvenli alışveriş, dinlenme alanları ile uzun ve keyifli saatler yaşatmak amacıyla özel olarak tasarlandı.

Murat Turistik Tesis Yatırımları Otelcilik A.Ş. firması tarafından 125 Milyon dolar yatırımla, İskenderun bölgesinde hayata geçirilen, JLL Türkiye tarafından kiralama ve yönetimi yapılan Park Forbes, 17 Haziran günü ziyaretçilerini ağırlamaya başlıyor.

İskenderun kent merkezindeki, yeni ve modern konaklama, konferans, alışveriş ve yaşam merkezi olan Park Forbes, yaklaşık 185 odalı Hilton Doubletree , 108 seçkin mağazası, 7 kiosk noktası, 24 restoran & kafeleri ile bölgenin yeni yaşam olanı olmayı hedefliyor.

Park Forbes’da; H&M, Vakkorama, Vakko Butik, Beymen Club, Arc Trend gibi dünyaca ünlü giyim markaları ise İskenderunlular ile ilk kez bir araya gelecekler. Hayal Kahvesi, Starbucks, Big Chef’s, Ted Bakery, Carl’s Jr, Fırın İstanbul, Simit Sarayı gibi restoran ve kafeler de lezzetlerini ilk kez Park Forbes’da İskenderunluların beğenisine sunacak.

İskenderun’un eğlence hayatı ve alışveriş anlayışına yeni bir soluk getiren Park Forbes’da, 7 salonlu, 585 koltuk kapasiteli, tam donanımlı Cinemaximum, beldenin en yeni sinema salonlarını, sinema severlerle buluşturacak.

Çocuklar ve gençler için alternatif eğlence alanı olan Playland ise 2.000 metrekarelik bir alanda, birbirinden renkli ve eğlenceli oyun üniteleri ile ön plana çıkacak.

Sağlık ile sosyal yaşamı birleştiren Park Forbes’da ayrıca 2.500 metrekarelik bir alanda en iyi fitness ve spa hizmeti de sunulacak.

Zengin karma markası, sinema salonları, eğlence merkezleri ve aktivite alanları ile İskenderun’un en yeni yaşam merkezi Park Forbes, kolay ulaşılabilir lokasyonu, açık ve kapalı otoparkı ile önemli ölçüde ziyaretçi ağırlamaya hazırlanıyor.
Kısa bir sürede 5 yıldızlı Hilton Doubletree otel konaklama hizmeti ile yatırım tamamlanmış olacaktır. İskenderun yıllardır eksikliğini duyduğu ve beklediği 5 yıldızlı yaşam biçimine kavuşmuş olacaktır.
13405583_10154439219629767_2006850686_o

13444007_10154439217644767_346393555_n

13444447_10154439217284767_213877236_n (1)

Parkomat Yeniden Başlıyor

Parkomat Yeniden Başlıyor
İskenderun’da Parkomat uygulaması tekrar başlıyor. Parkomat levhaları şehrin çeşitli noktaların yeniden asıldı.Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önceden mahkeme kararıyla durdurulan Parkomat Ücreti İskenderun’ da tekrar faaliyete geçiyor.
İskenderun’ da Parkomat Ücreti Uygulanacak Caddeler ;
1- Atatürk Bulvarı – 400 araç kapasiteli
2-Şehit Pamir Caddesi -142 araç kapasiteli
3- Ulucami Caddesi – 74 araç kapasiteli
4- Ulucami Dumlupınar tarafı – 90 araç kapasiteli
5- Osman Gazi Caddesi -14 araç kapasiteli
6- Kanatlı Caddesi – 60 araç kapasiteli
7- Namık Kemal Caddesi -100 araç kapasiteli
Toplamda 7 cadde ve 880 araç ücrete tabi olacaktır.
Tekrardan düzenlenen cadde ve ücret tarifesi;
0 – 10 dk kadar 0 TL
11- 30 dk arası 1 TL
31- 60 dk arası 2 TL
61-120 dk arası 3 TL
121- 180 dk arası 4 TL
180 dk ve sonrası için saat başı 2 TL olarak belirlenmiştir.
İkamet ettiği caddede parkomat ücreti kesilen sakinlerden (İşyerleri hariç) aylık abonelik ücreti: 60 TL
Diğer Aboneler için ise aylık 200 TL.
parkomat

buna-dur-denmeli-2016-06-09_m

Dört Parmak Olmasın…

Buna ‘Dur’ denmeli
Beşparmak Dağları’nın oyulması nedeniyle toprak kayması ve erozyon tehlikesi başladı
Beşparmak Dağları’nın Lefkoşa’ya bakan yamaçlarındaki taş ocaklarında yapılan kontrolsüz patlamalar nedeniyle ciddi tehlikelerin kapıda olduğu belirtiliyor.

“Parmaklardan biri kesilecek” diyen çevreciler, gerekli önlemlerin alınmaması halinde toprak kayması ve erozyon tehlikesine dikkat çekiyor.

Çevreciler acil olarak önlem alınmadığı takdirde, Girne ile Lefkoşa’yı birbirinden ayıran ünlü beş parmak tepelerinin yakında tanınmaz hale gelebileceği konusunda uyarıyor.

Başparmak Dağları üzerinde yaklaşık 2,7 kilometre karelik orman ve arazi taş ocaklarına ayrılmış bulunuyor. Bu taş ocaklarında inşaat sektörü için kullanılan kum, çakıl taşı, jips ve diğer ürünler üretilerek satılıyor.
Yarısı Rumlara satılıyor
Güney Kıbrıs’ın tanınmış çevrecilerinden Yeşiller-Yurttaşlar İşbirliği Milletvekili Charalambos Theopemptou, Kuzey Kıbrıs’taki taş ocaklarından çıkan inşaat malzemelerinin neredeyse yarısının Yeşil Hat üzerinden Güney Kıbrıs’ta satıldığını iddia etti..
Theopemptou “İnşaat sektörü zirvede olabilir ancak bu soruna çözüm bulmak için hala zamanımız var. Kıbrıs sorunu bu çevre sorunundan daha önce çözülürse, korkarım hep birlikte bütün dağları yok edeceğiz”dedi.
AB’de yoğun girişimler

Kıbrıs Rum Yeşiller-Yurttaşlar İşbirliği’nden Efi Xanthou ise, söz konusu taşocaklarının yasadışı faaliyetleriyle çevreye onarılamaz zararlar verildiğini belirtti.

Xanthou, toprak kayması ve erezyon tehlikesine dikkat çekerek, konunun Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’nin bilgisine getirildiğini ifade ederek, acil müdahalenin şart olduğunu kaydetti.
Toros: Kum, çakıl ve taş gitmiyor
Öte yandan Rum basınında çıkan haberin ardından Diyalog muhabirinin görüşüne başvurduğu Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Fikri Toros, kum, çakıl, taş gibi taş ocaklarından elde edilen inşaat malzemelerinin Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında Güney Kıbrıs ile bir ticaret bulunmadığını ifade etti.
buna-dur-denmeli-2016-06-09_m

kirikhan-daki-suriyeliler-hayad-la-hayata-7446443_x_o

Suriyeliler için gıda bankası

HATAY Yardımlaşma Derneği ( HAYAD) tarafından Ramazan Ayı’nın başlamasıyla birlikte Gıda Bankası kuruldu.
Dernek Başkanı Rahmi Vardı, Gıda Bankası aracılığıyla, Kırıkhan’da bulunan 55 bin Suriyeliye ‘daha profesyonel ve insani bir şekilde’ yardım yapmayı planladıklarını söyledi. Rahmi Vardı, çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:
“Kırıkhan’da 55 bin Suriyeli var ve yaklaşık 7 bin 800 evde ikamet etmekteler. Arkadaşlarımız 4 ay içerisinde her eve girerek bir değerlendirme yaptılar. Buna göre Suriyelilere dağıttığımız HAYAD Kart’a limitler koyduk. Bu kartlarla Suriyeliler Gıda Bankası’na gelerek ihtiyacı olan gıda giyim gibi ürünleri marketten alır gibi ücretsiz bir şekilde alıyorlar.”
Gıda Bankası’na yardım eden ticari kuruluşların bunu vergiden düşebildiğini vurgulayan Vardı, Ramazan ayı boyunca uygulamanın devam edeceğini kaydetti.
fea22ad581b8ad6cf4a93345d153450f

kirikhan-daki-suriyeliler-hayad-la-hayata-7446443_x_o