Kategori arşivi: Köşe Yazıları

Adsız

Kimse Eğriye Doğru Dememizi Beklemesin…

Belediye hizmetleri konusunda yerel basın olumlu veya olumsuz eleştiri yapmıştır ve yapmaya da devam edecektir.
Ancak sırf taraftarı veya partilisi olduğu içinde her yaptığına evet budur demekte abesle iştigaldir.
Seyfi başkan seçim döneminde kamuoyuna açıkladığı projeleri ile göz doldurmuştu.
Vatandaş Seyfi başkanın geçmiş belediyecilik deneyimini de göz önünde bulundurarak teveccüh göstermiş ve Seyfi Dingil’i belediye başkanı seçmiştir.
Aradan 7.5 ay gibi bir süre geçmesine rağmen başkan hizmetleri ve projeleri ile anılmak yerine sansasyonel olaylarla hatta yolsuzluk iddiaları ile gündeme damga vurdu.
Şu ana kadar gözle görülür bir çivi çaktığını göremedik.
Ama işadamlarıyla olan diyalogları ve spor için istekleri kamuoyunda yer buldu.
Seyfi başkanla bir ilki de yaşamış olduk geçtiğimiz günlerde;
Meclis salonunda halkın ve basının karşısında emsal artışı istenen arazi ile ilgili açıkça, ‘Siz buna evet deseydiniz 16 lojman 1 idari bina yaptıracaktık arazi sahibine ‘ dedi!!!
Rantın şehre kazandırılması konusunda hiçbir sıkıntı duymayız. Ancak bir işadamı neden durduk yerde bu kadar yükümlülüğün altına girer de parasını savurur düşünmek gerek!!!
Siz kendinizi o işadamının yerine koyun, hakkınız olan bir işlemin onaylanması için bu kadar paradan ve zamanınızdan vazgeçer miydiniz?
İş böyle olunca insanın aklına olmadık şeylerde geliveriyor. Hele bir belediye başkanının kalkıp bu isteğini aleni bir şekilde söylemesi ne kadar etik tartışma konusu olur.
Belediye başkanına her dönem birileri yalakalık yapacaktır. Her dediğini kanun sayıp savunacaktır. Kimileri de hukuk dışı davranışlar karşısında sesini yükseltecek ve yanlış yapıyorsun diyecektir. Eğer belediye başkanı bir yanlışa imza atıyor ve taraftarı olan basın mensupları da bunu onaylayan yazılar kaleme alıyorsa, bu başkana destek vermek değil yanlış yönlendirmek olur.
Seyfi başkanı insan olarak seven biri olarak doğru yaptığı işlere destek vermekten imtina etmem. Ama bir eksikliği, yanlışı ve hizmette aksayışı da görürsem eleştirmekten çekinmem.
Bazı kalem sahipleri başkana yapılan eleştirilere karşı o kadar düstursuz yazılar kaleme alıp saldırıyor ki anlamak mümkün değil!!!
Dün sevgili dostum Nuri Erdener’in köşesini okuduğumda hayretler içinde kaldım. Bir daha okuyup bazı notlar aldım.
Sayın Erdener diyor ki;
“Bir tarafta kendi içinden seçilen meclis üyesinin diğer tarafla taraf olması utanç verici”!!!
Meclis üyeleri seçilmiş kişiler olarak özgür ve hür iradeleri ile halkın yararına ve menfaatine gördükleri konularda Evet, zararına düşündükleri konularda da Hayır deme lüksüne ve iradesine sahiptirler. Grubundan ayrı karar verdiği için bir meclis üyesini yüz kızartıcı suç işlemiş gibi ilan etmekte ne demek oluyor? Ne oldu? O meclis üyesinin kararı birilerinin menfaat veya çıkar ilişkilerine mi dokundu?
Sayın Erdener diyor ki;
“Yapılmak istenen iyi şeylerin karşısında durmayın”!!!
Be kardeşim başkan şu ana kadar hangi projeleri yürürlüğe koydu da, vatandaşın yararına olan bu işe bizler karşı durduk?
Sayın Erdener diyor ki;
“Hurda meselesini hırs ve kin dolu şekle getirmek”!!!
Bir usulsüzlük söz konusu ise ortada belediyeye ait hurdalar kayıp olmuşsa ve sorumlular bu konuda gerekli ve tatmin edici açıklama yapmıyorsa bunda bir hukuksuzluk ve sıkıntı yok mudur? Ne yapalım böyle bir hukuksuzluğa çanak mı tutmamız gerekiyor seni memnun edebilmek için?
Sayın Erdener diyor ki;
“Başkan geçmişten kalan sorunlarla karşı karşıya”!!!
Başkan aday olduğunda belediye konusunda eksiklikleri biliyoruz. Sosyal belediyecilik, şeffaf belediyecilik yapacağız. Yumak olan sorunları ancak bizim iktidarımız çözer ve İskenderun’u biz marka ve mega kent yaparız dememiş miydi? Bu sorunlardan haberi yoktu da kucağında mı buldu? Bilse aday olamayacak mıydı?
Sayın Erdener diyor ki;
“Adamın elini kolunu bağlıyorsunuz”!!!
Yahu biz mi diyoruz, ‘başkan boş ver memleket için adım atma, projeleri başlatma, salla gitsin, otur 5 yıl keyfine bak’ diye?
Sayın Erdener diyor ki;
“Bırakın seçilenler keyiflerine göre çalışsınlar”!!!
Arkadaşım biz muz cumhuriyetinde mi yaşıyoruz ki her seçilmiş keyfine göre iş yapacak? Memlekette hukuk var kanun var. Keyfi uygulamalar karşısında kanuna karşı olan uygulamalarda her zaman eleştirimizi yapıp hayırdır ne oluyor diye soracağız ve sormaya devam edeceğiz.
Sözün özüne gelecek olursak;
Başkana gönül vermiş olabilirsiniz, partilisi olabilirsiniz ama hukuk dışı ve etik olmayan işler konusunda da vicdanınızı bir sorgulayıp bu iş yanlış demesini de bilmeniz gerek. Şimdi ben eleştiri hakkımı kullandığım için Seyfi Dingil düşmanı mı oluyorum?
Size göre belki öyle.
Vicdanım rahat ve başkanın yapacağı olumlu işlerde de tebrik ettiğimi görecek duyacaksınız.
Sayın başkanın hizmet konusunda attığı adımların takipçisi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.
Kalın sağlıcakla…
Neşet ALKAN
Adsız